X

یکی از رایج ترین سوال هایی که صاحبان کسب و کار، سازمان ها و شرکت ها از خود می پرسند با این عنوان است: چه موقع باید وب سایتم را مجددا طراحی کنم. با توجه به بروزرسانی الگوریتم های جستجوی گوگل، برخی شرکت ها و سازمان ها طراحی دوباره و منظم وب سایتشان را ضروری دانسته و سئو و بهینه سازی سایت را به عنوان راهکار کلیدی برای ارتقاء آن می دانند.

ممکن است باور این سخت باشد که سایت خود را چند وقت یک بار دوباره طراحی کنید. با این که در سال 2019 میلادی قرار داریم اما بسیاری از کسب و کارها هنوز متوجه این موضوع نشده اند که طراحی دوباره سایت باعث سازگاری وب سایت با متد های جدید طراحی و عملا باعث بالا رفتن سازگاری وب سایت با الگوریتم های جدید موتورهای جستجو می شود و کمک فراوانی به سئو سایت می کند. همین غفلت باعث می شود به آرامی به قسمت تاریک اینترنت سر بخورند و از رقابت با وب سایت های دیگر دور بمانند.

پاسخ به سوال چه زمان وب سایت خود را مجددا طراحی کنم ساده تر از آن چیزی است که انتظارش را دارید. با کمی تجزیه و تحلیل، آنالیز و به رسمیت شناختن آنچه که شاخص های عملکرد کلیدی (kpi) به شما می گوید شما می توانید بدون صرف وقت پاسخ این سوال خود را پیدا کنید.

تفکر پشت طراحی دوباره وب سایت

وب سایت شما بهترین فروشنده شماست، یا حداقل باید این طور باشد. وب سایت شما یک تبلیغ 24 ساعته برای برند شماست که هیچوقت از انجام کارش خسته نشده و هرگز فروش را متوقف نمی کند. البته اگر آن را به درستی بهینه سازی کنید که شامل مراحل زیر می شود:

 • سئو (سئو کلمات کلیدی، متا تگ ها، تعاریف و ...)
 • طراحی چشم نواز (تجربه کاربری،  کاربرد پذیری و ...)
 • بازاریابی درونگرا و تولید محتوا برای افزایش ترافیک وب سایت ( وبلاگ نویسی، شبکه های اجتماعی، بک لینک ها و ... )
 • بهینه سازی سرعت لود صفحات وب سایت

متاسفانه موضوع غم انگیز این است که اکثر این راهکارهای سئو و بهینه سازی ها برای مدتی طولانی دوام نخواهند آورد. این واقعیت غم انگیز پشت پرده سایت شماست. بهینه سازی سایت و سئو شما به همان اندازه است که آخرین بار آن را بهینه کرده اید ولی متاسفانه هیچ چیز برای همیشه باقی نمی ماند. به عنوان مثال:

 1. کلمات کلیدی شما ممکن است تغییر کرده باشد.
 2. روند عملکرد شما ممکن است تغییر کرده باشد.
 3. ترافیکی که از منابع خاص داشته اید ممکن است دچار تغییر و تحول شده یا کلا قطع شده باشد.
 4. صفحات کاربردی وب سایتتان مطمئنا همیشه در حال تغییر هستند.

همانطور که می بینید همه این عوامل که در بهینه سازی سایت و سئو اولیه مد نظر قرار داده بودید با گذشت زمان مستعد تغییر هستند، پس تضمینی برای بهینه ماندن همیشگی وب سایت شما وجود ندارد؛ و دقیقا به همین دلیل است که شما باید به طور مداوم وب سایت خود را مجددا طراحی کنید.

طراحی دوباره وب سایت

 

دلایل پشت طراحی دوباره وب سایت

اگر شما در سازمان یا شرکتی کار میکنید که طراحی دوباره و سازگارانه وب سایت در آنجا یک قانون است و یا اگر رئیس شما اهمیت حیاتی و اساسی طراحی دوباره وب سایت را درک کرده است پس این به شما قدرت بیشتری برای انجام این کار را خواهد داد. متأسفانه، بسیاری از سازمان ها و شرکت ها از طراحی دوباره وب سایت استقبال نمی کنند، بنابراین ما سعی خواهیم کرد در این مقاله مطالب قانع کننده ای برای آن ها ارائه دهیم تا با اهمیت این موضوع آشنا شوند.

هنگامی که بهینه سازی سایت شما دچار مشکل شود مطمئنا عملکرد وب سایت شما نیز این مشکل را حس خواهد کرد. این مشکلات دومینویی از چیزهای منفی برای وب سایت شما هستند که مطمئنا روی بهره وری وب سایت شما تاثیر منفی خواهند گذاشت. به عنوان مثال:

بازدیدکنندگان وب سایت شما ( کارفرمایان، مشتریان و ...) نمی توانند آنچه را که در وب سایت شما به دنبال آن هستند را پیدا کنند و این موضوع آزار دهنده خواهد بود.

 1. پس ترافیک وب سایت کاهش پیدا می کند.
 2. به دنبال آن کاهش فروش اتفاق می افتد.
 3. و در نهایت کاهش درآمد را برای شما رقم خواهد زد.

پی نوشت: هنگامی که وب سایت شما بازدیدکنندگان و مشتریان شما را دچار سختی و مشکل می کند عملا شما و درآمد شما را نیز به دردسر خواهد انداخت.

با توجه به دلایل بالا باید متوجه شده باشید که چرا وب سایت شما نیاز به طراحی مجدد دارد. عملکرد سایت شما هرگز به طور پیوسته عالی نخواهد بود، بنابراین شما باید تنظیمات خود را در قالب این طراحی ها ادامه دهید؛ تا اطمینان حاصل شود که عملکرد وب سایت شما در سطح بالا قرار دارد و در واقع بهینه سازی شده است.

شرکت های بزرگ و موفق، همیشه این طراحی ها را به صورت منظم انجام می دهند، زیرا آنها می دانند که ترافیک پایین وب سایتشان مساوی با کم شدن درآمد آن هاست.

website analysis

 

برای طراحی دوباره وب سایت چه چیز هایی باید آنالیز و تحلیل شوند؟

بر اساس مطالعات و تحقیقاتی که گروه نلسون نورمن انجام داده اند، با توجه به تجزیه و تحلیل وب سایت و استانداردهای    KPIs نتایجی را به دست آورده اند که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره میکنیم.

چندین نمونه از تجزیه و تحلیل بالقوه را در زیر می توانید مشاهده کنید:

 • سطح ترافیک ورودی به وب سایت
 • منابع ارسال ترافیک به سایت
 • ضریب بازگشت بازدیدکنندگان به وب سایت
 • زمانی که بازدیدکنندگان در صفحات خاص وب سایت صرف کرده اند.
 • نرخ تبدیل شما (به معنای اینکه ما توانسته­ایم چند درصد از بازدیدکنندگان سایت را به خریدار محصول خود تبدیل کنیم و از آنها درآمد کسب نماییم)
 • تعداد بازدیدهای صفحات

بیایید نگاهی به نمونه ای از این که چگونه این معیارها باید بر یک طراحی مجدد تاثیر بگذارند بیندازیم:

سناریو: مدت زمانی که مشتری در صفحات فروش یا صفحات فرود وب سایت سپری کرده است کمتر شده است. که در نتیجه آن نرخ تبدیل حالت نزولی پیدا کرده است.

تجزیه و تحلیل: پس از بررسی نظرات و بازخوردهای مشتریان و انجام برخی تحلیل ها، شما متوجه می شوید که صفحه و مراحلی که باید کاربر را از صفحه مورد نظر به سمت فروش برساند واضح نیست و کاربر در صفحه سردرگم شده است.

 راه حل: طراحی دوباره وب سایت نیاز به توجه به عدم وضوح صفحه و مراحل فروش دارد تا روشن شود که تنها هدف صفحه، هدایت مشتری یا بازدید کننده به سمت خرید یا استفاده از خدمات وب سایت است و نه چیز دیگر.

 

Website Analysis

ابزاری برای کمک به شما در درک رفتار کاربر و بازدید کننده:

 

گوگل آنالیز (Google Analytics ) قطعا جایی است که شما باید شروع به ردیابی و تجزیه و تحلیل معیارهای سایت خود کنید. این قابلیتی است که در دسترس عموم  و استفاده از آن آسان است.

با این حال، اگر شما به دنبال اطلاعات کمی عمیق تر هستید، می توانید از ابزار هیت مپ (heatmapping tools) استفاده کنید. اینها ابزارهایی هستند که نمایش داده های گرافیکی و بصری از اطلاعات سایت شما را ارائه می دهند تا رفتار خاص کاربر را در صفحات یا بخش های مختلف سایتتان را مشاهده نمایید.

به طور خلاصه، این ابزار به شما اطلاعات اضافی را که در تجزیه و تحلیل وب سایت مشاهده نمی کنید را ارائه می کند، مانند:

 • کاربران در کدام قسمت صفحه بیشتر کلیک کرده اند.
 • به چه عناصری در صفحه پس از ورود به وب سایت نگاه می کنند.
 • تا چه اندازه کاربران در یک صفحه مطالب را دنبال کرده و به سمت انتهایی صفحه اسکرول کرده اند.
 • ...

نیازی به گفتن نیست، با استفاده از این داده های خاص و دقیق شما مسلح می شوید و می توانید سایت خود را به منظور تضمین عملکرد بهتر سایت و در نتیجه یک نرخ تبدیل بالاتر ارتقا دهید.

برخی از ابزار محبوب هیت مپینگ:

 heat maping tools

پاسخ به سوال کی باید وب سایت را دوباره طراحی کنیم؟!

پاسخ این سوال روشن است: هنگامی که تجزیه و تحلیل های شما و KPI ها به شما می گویند که عملکرد سایت شما کاهش یافته یا در حال کاهش است، باید طراحی سایت خود را مجددا انجام دهید. به همین دلیل نظارت بر معیارهای سایت شما برای موفقیت شما حیاتی است. نکته قابل تامل این است که شما همیشه باید یک طراحی مجدد انجام دهید؛ با این حال، زمان این کار می تواند بسیار متفاوت باشد.

بسته به عواملی که وجود دارد زمان نیاز به طراحی دوباره وب سایت شما تغییر میکند. برای مثال ممکن است گوگل الگوریتم های جستجوی خود را چندین ماه به روزرسانی نکند که در نتیجه وب سایت شما نیز از این بابت نیازی به طراحی دوباره نخواهد داشت یا بالعکس ممکن است در زمان کوتاهی به دلیل بروزرسانی های گوگل شما ترافیک وب سایت شما به خطر انداخته شود که در این صورت شما نیز باید وب سایت خود را با آن الگوریتم ها هماهنگ سازید.

به یاد داشته باشید مهمترین عاملی که به این سوال شما، چگونه باید وبسایت خود را دوباره طراحی کنم؟، پاسخ می دهد این است که شما همیشه باید سایت خود را به طور منظم نظارت و تست کنید تا بتوانید با تجزیه و تحلیل درست و دقیق همیشه زمان مناسب برای انجام یک کار طراحی مجدد را بدانید.

رتبه بندی این مطلب:
4/8

سعید نیک سیرتسعید نیک سیرت

سایر نوشته ها توسط سعید نیک سیرت
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان